1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://forumvechi.cutremur.net.
    Înlătură notificare

Sistem alerta cutremur in timp real

Discuție în 'Cutremure din Romania' creată de Sorin Botirla, 6 Sep 2016.

1. Sorin Botirla

Sorin Botirla New Member

Am creat un sistem de alerta in timp real in caz de cutremur, bazat pe datele de la INFP (Institutul National de Fizica a Pamantului). Dati join in acest canal de Telegram si veti primi alerte pentru cutremurele cu magnitudine > 4.7. Timp de propagare Vrancea-Bucuresti aprox 20-30s. Stay safe

https://telegram.me/alertaCutremur

DjLeco, george93b și Alex apreciază asta.
  2. Frangu Adrian

Frangu Adrian New Member

Salut. Mai funcționează sistemul? Te.ai înțeles cu cei de la INFP?
    Toate cele bune!

3. george93b

george93b New Member

ne poti spune ceva despre noul sistem la care lucrezi ?

4. nelu

nelu Member

In varianta online (browser telefon) imi apare: Screenshot_2017-02-15-19-34-01.jpg

Screenshot_2017-02-15-19-32-56.jpg

Exista posibilitatea de a schimba sunetul de notificare pentru aceasta varianta?

5. Sorin Botirla

Sorin Botirla New Member

nu exista posibilitate de schimbare a alertei in varianta browserului. Trebuie sa folositi aplicatia Telegram.

Referitor la colaborarea cu INFP, totul a decurs ok. Ei ne trimit alerta din sistemul de alarmare si Telegram o afiseaza in acest canal. Urmeaza sa implementez un sistem de acceptare si respingere a Termenilor si Conditiilor de utilizare a serviciului.

Ana Maria, cassius, george93b și alți 3 apreciază asta.
  6. richter78

richter78 New Member

Cineva a facut o gluma proasta , am primit urmatoarea notificare de la biziday, ” Cutremur in Vrancea de 10 grade la 10 km adancime, ramaneti calm si mergeti sub o grinda ” . Eu chiar m-am speriat ca vorbeam la telefon si uitandu-ma la notificare am vazut doar cutremur in Vrancea si stiind ca anunta doar pe cele peste 6 grade.... Abia cand am inchis si am citit si restul m-am linistit. :)

Deci biziday a cazut prada hackerilor.

7. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Da, a fost o chestie foarte murdara, cu niste tinte foarte precise.

8. Andrei

Andrei Member

Aplicatia respectiva pare sa foloseasca Google Cloud Messaging, sistem extrem de greu de penetrat de un potential hacker. Mizez pe o posibila problema (bug) in codul aplicatiei, nici decum de intentie de hacking. Accept si ideea alarmista binecunoscuta pentru noi toti.

Bubu apreciază asta.
  9. Sorin Botirla

Sorin Botirla New Member

Sistemul de alerta prin Telegram este complet functional. A trimis deja cateva alerte pentru cutremure cu magnitudine mai mica de 5. Ramane de vazut si pe viitor cum se va comporta la cutremure mai mari.
    Gasiti instructiuni aici http://www.infp.ro/notificari-prin-aplicatia-telegram/

Ana Maria apreciază asta.
  10. Ana Maria

Ana Maria New Member

Buna dimineata Sorin :)
    La miscarea de vineri noapte am primit notificarea de la Telegram, insa la 23.03. Ce-i drept nu l-am simtit ca sa-mi pot da seama daca a fost cu intarziere. A avut notificarea delay? Merci :)

Distribuie pagina asta