1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://forumvechi.cutremur.net.
    Înlătură notificare

Marturii de la cutremurul din 31 august 1986

Discuție în 'Marturii si experiente personale' creată de dulcica, 27 Sep 2016.

1. Alex

Alex Active Member Staff Member Administrator

Arhi Tect:

Daca cutremurul din 1977 poate fi asemanat cu experienta traita cand incerci sa te mentii pe un taur mecanic de agrement (cu smucituri in toate directiile, pana cand esti coplesit literalmente), cel din 1986 ar fi atunci echivalent cu mersul indelung pe tampoanele unui tren de marfa.

A inceput brusc, cel putin eu nu am sesizat nici un presoc, poate din cauza ca eram in acel moment chiar pe punctul de a adormi. Nu numai brusc, ci si direct la intensitatea "nominala". A fost un sir - care mi s-a parut extrem de lung - de zgaltairi repetate monoton, fara a parea ca se va sfarsi vreodata si fara vreo variatie semnificativa de intensitate pe parcurs. Dar la un moment dat chiar s-a sfarsit, tot atat de brusc precum incepuse.

Ca sa vedeti ce inseamna sa fii subiectiv. Eu personal, care traisem si cutremurul din 77, am fost ferm convins pentru moment ca acesta din 86 fusese mai lung si mai puternic. Ma asteptam la devastari substantiale si am ramas surprins a doua zi sa aflu ca nimic nu s-a prabusit. E drept si ca directivitatea n-a fost spre Bucuresti ca in 77, probabil ca altfel ar fi stat lucrurile daca ar fi fost asa. Sau daca era putin mai lung, ori avea componenta verticala mai substantiala.

Fiind un cutremur de tip "zgaltait" si nu "leganat", adica cu perioade de vibratie mai scurte, blocurile inalte si flexibile nu au avut atat de mult de suferit, in schimb multe cladiri relativ putin inalte din caramida si-au adancit problemele deja existente, cu aceasta ocazie.

pcris apreciază asta.
  2. Alex

Alex Active Member Staff Member Administrator

Danezia:

Uite ce zice USGS-ul. Cutremurul din 1986 a fost ciudat atat prin prisma lipsei raportarii de mari pagube materiale sau pierderi de vieti omenesti, dar si pagubele majore din zona Chisinau.

Locuitorii din SE Moldovei (sudul judetului Vaslui, Galati tind sa aiba amintiri mai vii cu privire la cutremurul din 86 decat cel din 77 sau sa le puna la egalitate). Probabil ca au fost si niste probleme crustale ce au accentuat pagubele pe directia Focsani-Chisinau

UG 30 21 28 35.4 45.547 N 26.316 E 132 G 6.4 6.9 1.1 554 ROMANIA. Mo=5.6*10**19 Nm (GS). Mo=7.9*10**19 Nm (HRV).

Damage (VIII) in the Focsani-Birlad area, including the collapse of a church. Felt (VII) at Bucharest. Two people killed, 558 injured, and about 55,000 homes damaged, leaving more than 12,500 people homeless in the Kishinev-Kagul area, USSR. Felt (VII) in northern Bulgaria; (V) in the Skopje area,Yugoslavia; (IV) at Simferopol and Kiev, USSR and Belgrade, Yugoslavia; (III) at Moscow, USSR and Titograd, Yugoslavia. Felt throughout central and eastern Hungary. Also felt in Greece, Turkey, southern Italy and eastern Poland. The focal mechanism is well controlled and corresponds to reverse faulting with a moderate strike-slip component.

3. pcris

pcris New Member

Pentru mine care tocmai stinsesen ultima lumina, neonul din bucatarie, ca sa ma duc sa ma culc, a fost un soc mai mare decat cutremurul din 1977 la care am inteles de la inceput ca este cutrenur pentru ca atunci am simtit vibratiile verticale foarte puternice de la inceput dar nu am trait mai intai experienta ciudata din 30 august 1986. Deci dupa ce tocmai stinsesem lumina, in urmatoarea jumatate de secunda am observat ca neonul parca se reaprinde singur!... dar si peretii din hol unde ma aflam incep sa lumineze cu o lumina fosforescenta, verzuie-albastrie. :confused: ...Brrrr!! In plus simteam parca o vibratie sonora subliminala.... Nu imi venea sa cred si nu imi explicam. ce se intampla!? Eram inlemnit cu mana pe clanta usii de la bucatarie pe care tocmai o inchisesem si nu mai puteam sa ma misc... M-am luptat sa ma desprind din starea de paralizie in fata ciudatenie fenomenului, si am ajuns in camera parintilor care dormeau. Am inganat ceva gen... "Nu stiu ce se intampla." Mama s-a trezit. Mi-a zis... "Cutremur". In momentul acela am scapat de groaza datorata fenomenului luminos inexplicabil pe care l-am observat inainte. Deci nu o luasem razna.. Incepuse un cutremur care probabil s-a manifestat la inceput prin ionizarea aerului de deasupra pamantului!?
    Si azi as vrea sa inteleg de ce a izbucnit acea lumina intensa si bizara verde albastruie inainte de a simti orice miscare seismica!

Ultima editare: 3 Oct 2016

Distribuie pagina asta