1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://server2324.life/.
    Înlătură notificare

Localitati izolate... de ce e nevoie ca sa supravietuim?

Discuție în 'Accidente si dezastre - supravietuire' creată de dragos, 11 Iun 2016.

1. dragos

dragos New Member

Cateva luni din an stau la tara intr-un sat de munte. S-a intamplat destul de des (desi nu eram acolo) ca drumul care duce din sat catre urmatoarea comuna sa se surpe si sa nu mai poti trece decat foarte greu pe jos (trebuie sa cobori sau sa urci o panta care se umple de mocirla si crengi rupte aduse de apa de pe munte). Trebuie sa ma duc acolo in perioada septembrie - decembrie si o sa prind exact lunile cu ploaie, frig si vreme urata. Mai mult ca sigur o sa raman acolo blocat cand se va rupe din nou drumul.

Ce provizii ar trebui sa pregatesc sa stiu ca pot trai linistit in perioada asta daca se rupe drumul? Am facut eu o lista dar va intreb si pe voi poate imi mai dati ceva idei. Vreau sa le duc atunci cand ma duc acolo si sa nu mai stau cu grija ca raman sa mor de foame.

Asta e drumul si in spatele meu cum am facut poza este panta de care vorbeam.

mpIrH7n.jpg

2. Thibo3

Thibo3 New Member

:) "Nu avem nevoie de briceag elvetian multifunctional. E de ajuns sa putem utiliza o lama de ras pentru toate. " Abe Kobo
    Si daca se rupe drumul ? Fa-ti o poteca. Unelte necesare , echipamente : topor , cazma ( eventual lopatica de infanterie), lama de bricolaj , cutit (briceag cu o singura lama) , fierastrau .lampa de gaz (pentru aprinderea rapida a focului in conditii de umezeala) , 20 m funie alpinism, spirt sanitar .
    Fa doua rute in conditii meteo bune. Una pentru perioada toamna-primavara. Intre copaci ,prin padure (evitand zona de liziera sau taieturile) si albiile apelor. Desemneaza o ruta de urcare-coborire in conditii de zapada, viscol si ceata. Amenajeaza-l cu balustrade de sprijun si siguranta .Exerseaza coborarea in siguranta, asigurandu-te cu funia.
    Marcheaza copacii pe rutele respective, legand pe crengi carpe colorate. Memoreaza topografia locului (cu google map) , si utilizeaza in caz de nevoie o busola simpla.
    nu te baza pe telefonul tau mobil , mai ales dca e una sofisticata.Sa ai la tine totdeauna bricheta sigura sau chibritele , toporul si un spray de piper(15 lei!) .

dragos și Alex apreciază asta.
  3. dragos

dragos New Member

Sunt acum in situatia de care vorbeam. Azi noapte au fost viituri, au rupt drumul, dar eu pot rezista cel putin 1 luna in casa fara sa am nevoie de nimic din exterior. Am investit putin mai mult dar am pus deoparte:
    - carne la conserva si mancare concentrata - fulgi de cartofi si de fasole, asta in afara de provizia obisnuita de malai, faina, fasole si cartofi
    - generator de curent pe motorina si rezerva de 60 de litri de motorina care mi-ar ajunge pentru 3 zile de functionare non-stop (momentan vad ca am curent dar e la noroc, oricand poate sa pice), lanterne si baterii in caz de necesitate.
    - internet mobil - Orange, merge prost si Digi - merge foarte prost. Stau cat pot pe Digi ca e mai ieftin.

Drumul de la casa catre drumul principal e transformat momentan in torent de apa. Drumul principal care leaga satul de urmatoarea comuna este rupt, se pare ca pe mai multe portiuni. Nu te poti aproviziona si nu poti ajunge pe jos decat prin padure, dar nu poti aduce prea multe cumparaturi in rucsac. E mult de mers, pe sosea faci o ora cand e vreme buna daca mergi pe jos. Inca ploua si nu pare sa se opreasca in curand deci ma astept sa se strice si mai rau drumul.

Va tin la curent cu ce se mai intampla aici...

bogdan și Alex apreciază asta.
  4. Alex

Alex Active Member Staff Member Administrator

Mai povesteste-ne cum au evoluat lucrurile!

5. bogdan

bogdan Member Staff Member Administrator

Ca si mancare, ce vrei tu. In afara de legumele proaspete, restul rezista fara probleme 6 luni...
    Generatorul este pentru confortul propriu. Si pentru a avea comunicatii cu exteriorul.
    Ce nu ai spus este trusa de prim ajutor. Mie mi se pare foarte importanta in astfel de situatii. Plus, medicamente pentru viroze si alte boli ale momentului. Sau pentru boli cronice.
    Personal, as cauta prin vecini (sau as colabora cu vreun vecin) pentru un animal de genul magar/catar/cal. Cara mai multe decat poti tu cara cu spatele.

Distribuie pagina asta