1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://server2324.life/.
    Înlătură notificare

Intrebari si raspunsuri

Discuție în 'Constructiile si cutremurele' creată de NeKo23, 29 Dec 2016.

1. Arhi Tect

Arhi Tect Member

Problema este ca betonul armat proaspat turnat (inclusiv mai departe in cele doua-trei saptamani pana la intarire) poate fi grav afectat ca rezistenta, daca este supus la incarcari. Un seism resimtit precum cel din 1986 la Brasov conduce inevitabil la compromiterea betoanelor proaspat turnate.

anda apreciază asta.
  2. Radorge

Radorge New Member

Buna seara,
    Gasesc interesant forumul, si bineinteles traind in Ro, am si unele nelamuriri. Mai nou toti renoveaza apartamentele, este cineva pe scara care a turnat intr.o garsoniera la et 3 o sapa peste sapa veche de aprox 2 tone, pe o suprafata de 27 m, un bloc finalizat dupa '77, sincer ma cam sperie, este cumva un normativ macar aproximativ care sa specifice greutatea pe metrul patrat pe un planseu? Calculat la situatia de fata cu aproximatie el ajunge undeva la 150 200 kg pe metrul patrat fara alte incarcari... Merci!

3. anda

anda Member Staff Member Administrator

Nu am înțeles nimic. Cine are 2t? Și cum adică 150,2t/mp?

4. Dan1977

Dan1977 New Member

Am si eu o intrebare, care este diferenta intre magnitudine si intensitate ?
    Cand zic ca in 77 cutremurul a avut 7,4, e magnitudine sau intensitate ?!

In alta ordine de idei, locuiesc la et 8 intr-un bloc dat in folosinta in feb 1977, a apucat cutremurul la si a rezistat cu bine.
    Va mai rezista la unul la fel ?!
    Ce sperante sa am ?
    Ce sanse sunt sa mai vina unul la fel ?! Avem sanse sa nu mai vina ?

Am observat ca miscarea este de la nord-vest la sud-est ? De ce ?
    Doar in Mai 1990 a fost de la sud-vest la nord-est !
    De ce majoritatea sunt prima varianta si celalalt a fost invers ?
    E vreo diferenta intre unul mic si unul mare de cum incepe ?
    Imcepe cel mare la fel stanga dreapta sau sus-jos intai ?!
    Ce inseamna unda P si S ?
    Cum e mai pericol, sa fie directia pe talpa lunga a blocului, sau in directia talpii inguste ? In directia inainte inapoi pe grosimea blocului adica unde e ingust, nu riscam sa se rupa blocul de la jumate ?!

Ma scuzati insa sunt curios sa aflu astea, mersi anticipat de raspunsuri.

5. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Magnitudinea este o marime care caracterizeaza un cutremur din punct de vedere al energiei eliberate in sursa, se calculeaza pe baza inregistrarilior instrumentale folosind parametri cum sunt amplitudinea maxima inregistrata pe seismograma etc. Intensitatea este o marime subiectiva care caracterizeaza efectele cutremurului intr-un anumit loc, se estimeaza pe baza efectelor observate, nu se calculeaza.
    Blocul taju nu va avea probleme, oricum nu e probabil un cutremur major prea curand, cel putin nu in urmatorii cativa ani.
    La un cutremur mare, unda primara P (pe care o simti pe verticala) e mai puternica fata de cazul cutremurelor mici si moderate, te salta bine. Unda secundara S o simti pe orizontala si oricum are amplitudinea cea mai mare.

real32 apreciază asta.
  6. Dan1977

Dan1977 New Member

Mersi pentru raspuns, o sa iti scriu acolo la perspective seismice pe termen scurt..

Distribuie pagina asta