1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://forumvechi.cutremur.net.
    Înlătură notificare

Doresc sa cumpar o casa în zona ultracentrala din Bucuresti

Discuție în 'Constructiile si cutremurele' creată de Emese-Julianna Gaspar, 20 Mar 2017.

1. anda

anda Member Staff Member Administrator

Eu nu aș renunța, dar m-aș înarma cu multă răbdare. Da, e posibil ca acea clădire sa nu aibă fundație. Și oricât de frumoasa ar fi, nu aș cumpăra.o pentru ca ar costa o avere consolidarea ei.

2. Sergiu

Sergiu New Member

Cladire cu etaj si fara fundatie? Nu prea-mi vine a crede, chiar daca e construita pe la 1900.

3. Nu stiu ce sa cred. Repet doar spusele proprietarei: casa n-ar avea fundatie. Ma întreb daca la cadastru au sau nu planurile casei ca sa putem verifica. E posibil sa mergi la cadastru pentru planuri? Nu-mi fac prea multe sperante!

4. Arhi Tect

Arhi Tect Member

Nu există în România instituţii care să deţină planuri actualizate ale clădirilor, nici măcar proprietarii nu le au, pentru că prevederea legală privind Cartea Construcţiei nu se aplică.

Clădiri fără fundaţii nu există, pentru că numim fundaţie acea parte a clădirii care transmite la sol greutatea proprie. Există doar clădiri cu fundaţii necorespunzătoare (sprijinite improvizat sau pe sol necorespunzător). Probabil se referă la faptul că nu are fundaţii din beton, aşa cum suntem noi obişnuiţi astăzi, sau că nu are fundaţii până la adâncimea uzuală în zilele noastre. Comportarea proastă a fundaţiilor conduce la tasări inegale, înclinări de ziduri şi fisuri tipice în partea de jos a pereţilor (la soclul clădirii), apoi, în cazuri mai grave, tendinţe de desfacere a pereţilor la partea superioară. Aceste avarii se pot produce lent în timp - caz fericit, întrucât devin uşor detectabile - sau pot apare brusc într-un viitor neprecizat, ca urmare a unei situaţii de acumulare a tensiunilor, fără manifestări anterioare - caz destul de ciudat, dar întâlnit totuşi în practică. Dacă, prin absurd, casa nu ar avea "deloc" fundaţii, atunci s-ar scufunda instantaneu către centrul pământului...

Sergiu apreciază asta.
  5. Multumesc pentru raspuns. Am luat legatura cu proprietara, se pare ca ar exista totusi fundatii din lemn..... sincer, nu stiu ce sa zic, nu stiu ce sa cred.

6. OK. Daca la cadastru nu exista o evidenta a cladirilor si planul cladirilor, pe ce se bazeaza statul cînd cere impozitul pe proprietate?

7. Buna ziua,
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Pîna la urma ne-am hotarît: am cumparat un apartament într-o cladire art deco din Cluj. Chiar daca e mai scump ca la Bucuresti, plini de regrete, am decis tinînd cont de imperativul de a minimiza riscurile legate de cutremure.

anda apreciază asta.
  8. anda

anda Member Staff Member Administrator

Felicitări, să o stăpâniți sănătoși!

Distribuie pagina asta