1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://server2324.life/.
    Înlătură notificare

Cutremur 28 decembrie 2016

Discuție în 'Marturii si experiente personale' creată de DjLeco, 28 Dec 2016.

1. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Intr-adevar, cel putin in ultimii 50 de ani, nu prea au fost cutremure moderate in Vrancea in perioada dintre Craciun si Anul Nou. E de mentionat doar cutremurul de 5,5-5,7 grade din 25 decembrie 1925. Mai demult am avut un cutremur de 6,5 grade la 25 decembrie 1880. Gata offtopic.

2. Rimax

Rimax New Member

Eu din fericire (sau nu) pana acum nu am trait nici un 7+ insa am o idee destul de clara ca asa ar incepe o unda P a unuia de 7+. Exact aceeasi stare, pana sa se atenueze am zis gata, e unul mare.

3. Ana Maria

Ana Maria New Member

Si eu care aveam impresia ca sunt doar contre legate de afirmatiile d.lui Marmureanu. Scuzati ironia :) Speram sa veniti cu argumente si nu exemple de date calendaristice. Puteai spune si 31 Februarie, pe mine (obisnuita fiind cu argumentatia lui Geox) ma interesa sa vii in sprijinul afirmatiei tale cu o constructie. Si daca nu e Anul Nou ... e oricand :)))

Ultima editare: 28 Dec 2016
    dvaspius89 apreciază asta.
  4. GeoX

Sa revenim la cum am simtit cutremurul de azi-noapte. Eventual sa facem niste comparatii cu ce am simtit la 24 septembrie, fiindca cele doua seisme sunt inrudite/corelate ca origine.

5. dvaspius89

dvaspius89 New Member

17 aprilie 2017 suna altfel... :)

GeoX apreciază asta.
  6. Ana Maria

Ana Maria New Member

Da, suna mult mai bine ... mai "Purcarean"
    Speram la mai multa seriozitate, macar egala cu magnitudinea :)

7. dvaspius89

dvaspius89 New Member

Off... Primavara sau toamna, spune Vrancioaia.

8. GeoX

E drept, cutremurele mai importante au perioade mai propice asa. Dar asta putem discuta la alt topic. Deci, cum ati simtit cutremurul de azi-noapte.

9. dvaspius89

dvaspius89 New Member

Geox, in plus pot spune ca orientarea casei si a patului a fost E-V. La Bucuresti, le traiesc N-S. Ca metafora, e cusatura de tiv care leaga niste margini de tesatura.

10. GeoX

Si eu am perceput mai degraba miscare pe directie N-S, si din acest punct de vedere a semanat oarecum cu cel din 24 septembrie.

Distribuie pagina asta