1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://forumvechi.cutremur.net.
    Înlătură notificare

Cutremur 28 decembrie 2016

Discuție în 'Marturii si experiente personale' creată de DjLeco, 28 Dec 2016.

1. nelu

nelu Member

S-a simtit destul de bine si la Sibiu. Eram in picioare in momentul cand a inceput, la etajul doi, apartament al unui bloc de 4 + mansarda. Interesant este ca am simtit ambele faze. Prima data unda P o usoara leganare (nu saltare) de 2,3 secunde, apoi inca vreo 10 secunde o leganare pe directia nord-est - sud-vest. Initial am crezut ca sunt obosit, pana am observat un calendar de perete care se misca si am auzit usoare pocnituri, in pereti probabil. Estimez o intensitate de III-IV in zona asta.
    La cat de bine s-a simtit m-as fi asteptat sa fie mai marisor, sa zicem un 5.9 pe Richter. De obicei de pe la 5.8 incep sa se simta si pe aici, bineinteles ca la fel de mult conteaza si alti parametri ca epicentrul/hipocentrul adancimea, directivitatea etc.

GeoX apreciază asta.
  2. Mojo

Mojo Member

Eu butonam telefonul cand am simtit unda P, m-am ridicat sa merg la cele mici, dar cand am vazut ca miscarea nu a fost violenta m-am asezat in pat sa astept S-ul. Miscarea produsa de undele S a fost mai rapida ca la cel din septembrie, dar mai scurta. Am estimat corect magnitudinea la 5.3-5.4 chiar imediat dupa cutremur.
    Locatia: Popesti-Leordeni (langa Bucuresti), etaj 1 in casa pe structura de lemn

Ultima editare: 28 Dec 2016
    GeoX apreciază asta.
  3. veo

veo New Member

Nimic interesant: Bucuresti, Titan, et. 4 din 4, bloc din '62. Am simtit doar miscarea laterala, abia perceptibila, nici nu credeam ca e ceva. Sotia m-a intrebat daca e cutremur, atunci am vazut ca se miscau globurile din brad si s-a auzit parca un huruit (dar mergea si televizorul). Cand am ajuns pe hol, se terminase deja. Per total, nu s-a simtit tare.

GeoX apreciază asta.
  4. Rimax

Rimax New Member

Foarte interesant... in Berceni a fost ca un fel de pumn dat cu piciorul :D Foarte puternic si brusc.

GeoX apreciază asta.
  5. NeKo23

NeKo23 New Member

L-am prins intr-o casa de chirpici din judetul Calarasi si s-a simtit destul de bine. La cum a inceput am crezut ca e ala mare. A inceput foarte violent, apoi a scazut in intensitate, ca si cum ar fi fost amortizat. A fost destul de ciudat. Dupa ce s-a terminat am zis: e cutremur.

L-am simtit si pe cel din septembrie, la ala am simtit si unda P. Eram la bloc in Bucuresti (de 10 etaje, fabricat '83) atunci, etaj 4. A fost mai putin violent, scartaiau peretii, dar miscarea mi s-a parut mai lina. La cel de acum, parca mai scurt, dar mai dur. M-as fi speriat mai tare probabil la bloc. Mai bine ca nu am simtit unda P. Cand am simtit-o la cel din septembrie m-am panicat destul de tare.

E interesant ca aud in general ca in Berceni s-a simtit destul de bine, desi acea harta spune ca acolo ar trebui sa fie zona cu cea mai scazuta acceleratie. Eu l-am prins in Berceni pe cel din septembrie si l-am simtit foarte bine, mai bine decat un prieten din drumul Taberei.

GeoX apreciază asta.
  6. colonelc4

colonelc4 New Member

Am supravietuit cutremurului Algeriei de magnitudine 7.2 in anul 2003 (23 Mai daca nu gresesc data) si care a durat mai mult de 100 de secunde (mii de victime si multe locuinte daramate)....cutremurul de aseara a inceput exact ca acela, imaginati-va acum in ce stare am fost/sunt.

7. dvaspius89

dvaspius89 New Member

Cele mai multe le-am prins la etajul 7 in Bucuresti, Polona, capat spre Stefan cel Mare... Si ma bucuram cu teama de fiecare... Asta, m-a prins in Iasi, la parter in casa parintilor. In 10 secunde am fost in curte si ma uitam la caine cum latra, dupa altii din vecinatate.

A fost ceva diferit in paternul miscarii si nu cred in afirmatiile lui Marmureanu, citate in presa: 'Va fi pace si liniste...'. Mie, nu imi pare un eveniment izolat si cred ca e primul dintre Craciun si Anul Nou, sesizabil.

8. Ana Maria

Ana Maria New Member

Pe ce te bazezi atunci cand afirmi "... si cred ca e primul dintre Craciun si Anul Nou, sesizabil"? Intreb pentru ca este firesc sa ai o ratiune bazata pe niste calcule sau date :) Poti veni cu ceva detalii?

9. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Din cate stiu, in ultimii cel putin 40 de ani, a mai existat un cutremur cu magnitudinea ML 5,1 pe 30 decembrie 1997.

10. dvaspius89

dvaspius89 New Member

Multumesc, Geox.
    Asa l-am trait, Ana-Maria. Nu fac predictii sau analize istorice de statistica.

Distribuie pagina asta