1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://server2324.life/.
    Înlătură notificare

Cutremur 28 decembrie 2016

Discuție în 'Marturii si experiente personale' creată de DjLeco, 28 Dec 2016.

1. relu

relu New Member

2. adrian lucian

adrian lucian New Member

A aproximat bine Claudiu...Dupa ce am completat formularul de la fizica pamantului mi-au dat estimare 6

3. Ana Maria

Ana Maria New Member

La fel ca si in septembrie, nu am simtit unda P ci doar miscarea ca un vals, lunga si cu senzatia de dilatare. S-a auzit un zgomot de trosnit in pereti, evident reactia zidurilor de caramida. Stau la etajul 3 din 10 in Berceni. Ce comentarii ai Geox? Seamana cu cel din septembrie? Pare a avea aceleasi manifestari iar cel din septembrie a fost catalogat ca fiind atipic. Eu una tot nu am priceput in ce consta ciudatenia seismului din septembrie (dar poate nu am fost atenta) Au existat miscari semnificative la est de tara noastra pentru ca acest seism sa se justifice sau este doar al Vrancei?

GeoX și Alex apreciază asta.
  4. Arhi Tect

Arhi Tect Member

Viata omului este prea scurta pentru a experimenta direct tot ce poate Vrancea... Dar e clar ca in ultimii trei ani s-a schimbat regimul de lucru al babei. Ma refer la tot ce a fost, cel putin din 1940 pana in 2013.

GeoX, Bubu și Alex apreciază asta.
  5. DjLeco

DjLeco Member

Eu cam asa l-am simtit un 5,1 mai mult spre 5,2...

6. Adrian

Adrian New Member

Am un papagal nimfa (Nymphicus hollandicus) de obicei cum se intuneca isi gaseste un loc si se duce si se culca acolo, cand sting toate luminile .... Cu o seara inainte a fost foarte agitata zbura pe intuneric dintr-o camera in alta si dintr-un loc in altul . Mancare avea, apa proaspata avea ... chiar ma gandeam sa fiu atent sa o urmaresc si sa vad ce se intampla ....
    Aseara la fel vroia sa intre in biblioteca intre niste carti loc unde nu prea se duce si nu era o obisnuinta a ei sa stea acolo . Iar m-am intrebat ce are ....
    Si apoi a venit cutremurul la 1:20 ....
    Interesant ca de pe la ora 22:00 a fost foarte linistita ...

O alta explicatie ar fi ca este in perioada cand face oua .... dar pana acum se ducea la bucatarie se urca pe un dulap si avea acolo locul ei unde se oua ....

....

GeoX apreciază asta.
  7. Rimax

Rimax New Member

Eu sincer sa fiu, studiez cutremurele de prin 2004, de la cel care m-a speriat, si asta a fost singurul care m-a speriat la fel ca acela, minus durata.

Ceva este foarte ciudat la ce s-a intamplat, pentru ca eu am simtit cu totul si cu totul altceva decat ce spun unii. Culmea, tot cartierul Berceni din Bucuresti, etaj 3 din 10 (pe Bvd. Brancoveanu).

Nu am simtit unda P deloc. Am simtit direct pleznitura principala. Mi-am construit singur si un avertizor seismic dupa cel din septembrie (un simplu pendul vertical cu senzor optic recuperat dintr-o imprimanta, un releu si o goarna de alarma auto, pentru detectia undelor P), care a inceput sa sune. Miscarea am simtit-o extraordinar de violenta, combinata si cu declansarea alarmei, pentru cateva momente am fost absolut sigur ca simt unda P al unuia catastrofal si m-am pregatit sa ma pun in zona mea "sigura". Apoi dupa simtirea caracterului de unda S (de miscare de val) si reducerea in intensitate mi-am dat seama ca e unul mic si se termina.

Nu a avut ABSOLUT NICI O LEGATURA cu ce am simtit in septembrie, si nici macar cu ce am simtit vreodata la oricare cutremur vrancean de orice magnitudine. Durata a fost FOARTE scurta (as spune 10 secunde dar cred ca exagerez, mai degraba vreo 5) iar miscarea extrem de violenta (acceleratie mare), dupa cum spuneam, la inceput eram absolut convins ca simt o unda P de la un cel putin 7. Efectiv caracter de bubuitura, a fost exact, dar EXACT asa cum mi-as inchipui ca s-ar simti un cutremur de suprafata fix langa epicentru.

Imi pare rau, dar momentan pe mine nu ma "multumeste" doar un 5,6 in Vrancea. Ori e prea putin, ori nu a fost numai Vrancea. Nu e posibil sa fi rupt ceva falie de sub capitala la sosirea undelor din Vrancea? Pana la confirmarea EMSC (INFP e inca mort), nu m-am gandit la Vrancea sub nici o forma, am crezut ca ori ceva in Bulgaria, Grecia, sau mai degraba ceva de suprafata in Bucuresti. Si in primul rand lipsa atenuarii, efectiv nu a existat atenuare, a fost "BUM, jbang-jbang" si atat. Si extrem de violent. Dar in primul rand foarte scurt. Pai in septembrie mai si dormeam, smucitura principala m-a trezit, pana m-am ridicat sa aprind veioza, m-am intins spre sotie sa o trezesc si pe ea, apoi am stat amandoi pe marginea patului, apoi ma uitam la rufele pe uscator ca se leganau, apoi m-am pus la calculator si tot se legana. Acum bang-bang si gata. Si eram perfect treaz, beam un ceai la birou inainte de somn. Am apucat sa ma ridic in picioare de pe scaun si deja se terminase.

Ceva e ciudat. V-am spus, pana sa vad pe EMSC, as fi bagat mana in foc ca nu e Vrancea. Ce sa fie, ce sa fie?

Mi-a placut blocul totusi, nu am auzit nici o pocnitura sau scartait din pereti. Banuiesc ca o fi de bine? Cica e construit in '76 si l-a prins si pe '77, fara avarii (sistem clasic de biscuiti prefabricati).

GeoX și Paul Serghie apreciază asta.
  8. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Eu locuiesc in Berceni, bloc P+4 prefabricate de beton armat, zona Resita-Brancoveanu, sunt blocuri-tip aici. Remarc si eu ca nu am sesizat atenuarea, nici P-ul, ci doar ""zbangurile". In plus, fata de cutremurul din 24 septembrie, mobilierul din dormitor a fost semnificativ mai zgomotos, acum 3 luni a fost ceva mai lin. Fiecare cutremur cu manifestarea lui specifica. Blocul meu a fost construit in 1974-1975.

Bubu apreciază asta.
  9. adrian lucian

adrian lucian New Member

Acum am auzit pe prof Marmureanu ca a fost un cutremur atipic Vrancea, cu o fractura perpendiculara pe directia obisnuita. Asa am simtit si eu in Otopeni, o miscare de forfecare pe directia est-vest aprox . O singura miscare violenta si apoi 2-3 ascilatii usoare, amortizate. Probabil casa a mai balansat de 2-3 ori, (normal, e elastica)

GeoX apreciază asta.
  10. emerem

emerem New Member

Si pe mine ma contrariaza acest cutremur.A fost un soc puternic,am fost sigura ca simt unda P a unui cutremur de minim 6,5.Am strigat: cutremur mare aveti grija.Am mers dupa fiica-mea , am adus-o in sufragerie si asteptam -eu cu spaima-unda S.Care...nu a mai venit...Locuiesc la etajul 4 si nu am simtit nici un fel de miscare orizontala.Doar o zguduitura puternica pe verticala.Ce tip de cutremur o fi?!

Distribuie pagina asta