1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://forumvechi.cutremur.net.
    Înlătură notificare

Cutremur 28 decembrie 2016

Discuție în 'Marturii si experiente personale' creată de DjLeco, 28 Dec 2016.

1. DjLeco

DjLeco Member

Adineauri a fost unul, identic cu cel de asta vara spre toamna, aceeasi miscare, estimez un 5,1-5,2 grade.

2. richter78

richter78 New Member

Ba eu zic ca a avut mult mai mult, spre 6.

3. relu

relu New Member

4. adrian lucian

adrian lucian New Member

In Otopeni s-a simtit o singura miscare pe directia est-vest dar ampla, au cazut niste lucrusoare prin casa. M-am trezit cu 5 secunde inainte de a incepe, m-am uitat la ceas si m-am ridicat in picioare cind a inceput miscarea

Ultima editare: 28 Dec 2016
  5. Arhi Tect

Arhi Tect Member

La fel ca in septembrie, extrem de lunga durata miscarilor sesizabile, in raport cu categoria de magnitudine. La Brasov s-a simtit cu mai multe socuri si o intensitate posibila peste V.

GeoX și Alex apreciază asta.
  6. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

L-am simtit bine, oricum nu adormisem. Zgomotul facut de biblioteca a fost ceva mai auzibil comparativ cu ce am auzit la cutremurul din septembrie. Miscarea a fost ceva mai scurta, dar mai auzibila, cu zgomot mai net, provenit atat din miscarea peretilor, cat si din cea a bibliotecii.

Ultima editare: 3 Ian 2017
    Ana Maria și Alex apreciază asta.
  7. relu

relu New Member

Dupa miscarea destul de violenta de la inceput, in Vitan l-am simtit inca aprox 15 sec.
    A debutat cu o miscare destul de tare pe verticala, dupa care restul combinat, dar mult mai slab. Nu dormeam, eram la calculator.

8. richter78

richter78 New Member

Si eu l-am perceput cam la fel cu cel din septembrie, miscari ample. S-a speriat si motanul care dormea pe pat langa mine f tare, inca e sub pat :)

9. bygy007

bygy007 New Member

eram pe punctul de a adormi doua vibratii scurte si zdranganit de sticla (de la lustra) , si s-a miscat batul de la jaluzele destul de mult , lustra fiind masiva, un pic curios twiterul nu a zis nimic pina acum , cel putin la mine, ultimul twit fiind la 22:56 turkmenistan

le: a aprut si twit-ul la 1:58

Ultima editare: 28 Dec 2016
  10. DjLeco

DjLeco Member

Pe mine m-a prins exact ca si cel de asta vara spre toamna, tot la film, tot cu casile pe urechi, aceeasi miscare IDENTICA dar mai scurta ca durata.

Distribuie pagina asta