1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://server2324.life/.
    Înlătură notificare

Cutremur 24.09.2016

Discuție în 'Marturii si experiente personale' creată de anda, 24 Sep 2016.

1. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

De fapt, e o chestie oarecum paradoxala, Florin: cu cat magnitudinea unui cutremur e mai mare, cu atat pot fi necesare, in multe cazuri, mai multe revizuiri, timp de mai multe zile dupa producerea evenimentului. Sigur ca de dorit ar fi sa se publice si revizuirile ulterioare, de regula se trec in catalogul ROMPLUS, care insa, din pacate, se actualizeaza la interval de 3-4 luni, adica se completeaza cu datele lunare pe alte luni precedente.

Frangu Adrian și real32 apreciază asta.
  2. GeoX

Am ajuns deja clar off-topic, aici era marturii despre cum am simtit cutremurul. Va propun sa continuam in discutia in alta parte. Diseara voi crea un topic despre precursorii cutremurelor vrancene, in care vom incerca o analiza sistematica a conditiilor in care anumite cutremure moderate pot sau nu sa fie precursoare la alte seisme mai mari. Singura certitudine e ca Vrancea da intotdeauna cutremure precursoare, de anumite tipuri, in functie de tipul seismului pe care il preceda, dar si ca nu orice cutremur moderat este un precursor la un cutremur mai puternic. De exemplu, cutremurul putermic din 25 decembrie 1880 (MGR 6,5) a avut cel putin doua cutremure precursoare moderate pe 20 martie 1880 (resimtit intens la Iasi si la Bucuresti, in Botosani dar si in Oltenia mai ales la Craiova) si la 23 decembrie 1880. Teoria cum ca seismele subcrustale vrancene nu pot avea precursori e complet falsa. Doar ca nu orice cutremur moderat trebuie sa preceada neaparat si imediat unul mai mare.

Zoltan, pcris, DRG și alți 3 apreciază asta.
  3. Cristivs

Cristivs New Member

S-a simtit extrem de bine la Vaslui, la etaj 3/4, bloc din BCA, dar, parca un pic mai slab decat cel din 2014... Initial, si eu am crezut ca a avut o magnitudine mai apropiata de 6 decat de 5, dar, acest subiectivism se datoreaza sperieturii amplificate de faptul ca m-a prins singur acest cutremur si ca l-am simtit de la inceput, stand in pat... Cred ca a avut cam 5,6-5,7 acest cutremur si o adancime mai mare de 100 km, avand in vedere ca a fost si pe centru... Poate chiar peste 110 km... P.S. Cred ca o sa imi cumpar si eu un abonament in "parcarea celebra"... :D

Ultima editare: 7 Oct 2016
    GeoX apreciază asta.
  4. RazvanIS

RazvanIS New Member

In mod normal , un cutremur atat de lung nu poate fi sub 5,5 ; plus pauza lunga intre unda P si unda S, iarasi specific cutremurelor in jur de 6 si peste.
    Oricum INFP s-a facut de ras cu atatea revizuiri, nu vad de ce ar fi o sursa de incredere.

Bubu apreciază asta.
  5. GeoX

Da Razvan, si eu cred ca magnitudinea (pe scara Richter, atentie, nu Mw) a depasit 5,5. Ceva intre 5,6-5,8 e plauzibil, atat dupa efecte, cat si dupa extensia ariei macroseismice.

real32 și Bubu apreciază asta.
  6. Cristivs

Cristivs New Member

As mai adauga faptul ca la casa de la Tecuci a crapat, ce-i drept destul de putin, un perete, in mijloc, deci nu intr-o zona sensibila, cum ar fi la incheietura, lucru ce nu s-a intamplat nici in 2013 si nici macar in 2014, deci, a fost clar de cel putin 5,7!

real32, Bubu și GeoX apreciază asta.
  7. bogdanch

bogdanch New Member

București, Etaj 2/10.

Ne-am trezit de la mișcare, în același timp suna și alerta de twiter de la INFP, ne-am ridicat din pat și ne-am dus la puctul cel mai sigur din casă unde se află rucsacul de cutremur și bidoanele de apă. După ce am executat această manevră am urmărit mișcarea obiectelor prin casă: lustra se mișca, ușa de la balcon era deschisă și sprijinită cu o șipcă mică și se clătina rapid stânga dreapta (asta probabil din pricina pârghiei provocată de șipca de lemn). Ce m-a surprins e că pereții nu scoteau sunete ca la alte cutremure ce le-am prins în altă locație (bloc 4 etaje). Mișcarea a durat destul de mult aș zice 15-20 de secunde simțite, iar legănarea blocului a mai durat cca. 10-20 secunde după ce nu am mai simțit cutremurul. Mișcarea simțită a fost de una stânga dreapta și foarte puțin în sus. Nu am avut probleme mari de deplasare, ne-am sprijinit de pereți și din buimăcia somnului am reușit să-mi lovesc andebrațul de tocul unei uși. Tabloruile nu s-au mișcat de pe poziții, nu au căzut obiecte de la locul lor și nici nu le-am găsit deplasate, despre mobilă nu pot zice preamulte deoarece toate obiectele de mobilier înalte sunt ancorate în pereți.
    Ce mă miră e că nu mi-a căzut TV-ul (LED TV - adică SLIM) care încă nu e ancorat cu nimic, deși era plasat pe un fel de comodă TV care nici ea nu e ancorată.
    Mișcarea de legănare resimțită a fost pe direcția N25- S200.

L.E. Prietena a resimțit mișcarea cutremurului pe E-V.

Ultima editare: 8 Oct 2016
    Alex și GeoX apreciază asta.
  8. Alexanderson

Alexanderson New Member

La etajul 5 in Bucuresti m-a prins actiunea.

Tocmai ce ma bagasem inapoi in pat si butonam putin telefonul. Prietena mea dormea bustean dar a avut o reactie foarte amuzanta pentru mine. In momentul in care a inceput miscarea, a inceput sa strige NU CRED de cateva ori. Ce nu crezi, draga mea, ca e cutremur? :))

Cred ca visa ceva in momentul ala si cand a inceput miscarea, practic s-a trezit vorbind.

S-a simtit destul de puternic dar totusi, prea mic ca sa agite spiritele printre batranii pricinosi din bloc :D.

Bubu și GeoX apreciază asta.
  9. GeoX

Se pare ca ai avut dreptate: ML 5,8 deci cel mai puternic de dupa 27 octombrie 2004, dar mai mic decat cel de 6,1 grade din 31 mai 1990. Confirmat in final.

10. GeoX

Toate marturiile postate aici au aratat de la bun inceput ca acest seism a fost ceva mai puternic decat cele din 2005, 2009 si 2013. In final s-a confirmat: cutremurul din noaptea de 23/24 septembrie 2016 a avut magnitudinea ML de 5,8 grade pe scara Richter, la fel ca si a seismului din 27/28 decembrie 2016. Astfel, cele doua cutremure au fost cele mai importante seisme vrancene subcrustale produse dupa cel de la 27 octombrie 2004 (care a avut magnitudinea 6,0). Multumim pentru marturiile si descrierile voastre, care au fost foarte elocvente si care au sugerat de la bun inceput ordinul real de marime al acestui seism.

Distribuie pagina asta