1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://server2324.life/.
    Înlătură notificare

Cutremur 24.09.2016

Discuție în 'Marturii si experiente personale' creată de anda, 24 Sep 2016.

1. RazvanIS

RazvanIS New Member

La Iasi s-a simtit puternic , neobisnuit de lung pt un cutremur sub 6 Richter , incomparabil cu cel din 2004 dupa parerea mea, cel putin ca durata in momentul de intensitate maxima.

Cutremur 2004 : toamna, noaptea
    Cutremur 2013 : toamna, noaptea
    Cutremur 2014 : toamna, noaptea
    Cutremur 2016 : toamna, noaptea

Ce coincidenta mai e si asta?

2. DjLeco

DjLeco Member

"Baba" doarme ziua si e activa noaptea, ca liliecii.
    Daca orice cutremur perceptibil >5 ar fi ziua, s-ar suporta/intelege mai usor, insa noaptea daca te ia buimac din somn, sperietura este mult mai mare.
    La cel din Mai 1990 cel de pe la 13:30, eram la munca la fabrica si pentru ca imi terminasem "norma" inainte de ora 14 cind se termina programul, atipisem "mai adind" cu capul pe masa de lucru.
    Initial am auzit ceva zanganituri asa prin somn, sareau niste patenti pe masa din tabla, am zis catre colegi, lasa-l naibii de patent, insa cind am deschis ochii si am vazut ca nu era niciun coleg in atelier, am realizat instant ce se intimpla si am simtit trepidatia puternica sus-jos.Nu stiu cum am facut 50 metri in citeva secunde...

3. TMDA

TMDA New Member

Spre deosebire de 2013 miscarea principala a fost est-vest. Intai a troznit usor geamul desi era deschis iar apoi cam la 20 de secunde a luat-o si blocul din loc. A durat cred ca un minut daca nu si mai mult pana s-a oprit miscarea orizontala a blocului. Fiind o miscare in lungul blocului nu a fost asa de neplacuta experienta fata de 2013 cand in fiind de-a latul (N-S) vedeam pe geam diferite etaje ale blocului vecin :). Majoritatea lumii din blocurile invecinate si-au continuat somnul linistiti. S-au aprins luminile la doar cateva apartamente si asta pentru maxim 10-15 minute. Lume pe strada n-am vazut. Ca deobicei camera de la seismograful de la muntele Rosu ca si site-ul INFP erau lipsa la apel asa ca primele date le-am luat de pe EMSC.
    In alta ordine de idei am incercat de joi sa intru pe chat deoarece la fel ca in 2014 toate pasarile care dorm in parcul si pe blocurile din apropiere au zburat spre sud de joi seara. Deobicei seara era mare harmalaie de pasaret in zona dar in ultimile doua seri a fost foarte liniste.
    Daca ma gandesc bine a inceput cam devreme cu seisme de 5+ in toamna asta....

Ultima editare: 26 Sep 2016
  4. Arhi Tect

Arhi Tect Member

Ai dreptate. Eu m-am exprimat gresit. Ma refeream la extensia efectelor spre Muntenia, specifica unui anumit palier.

Ultima editare: 25 Sep 2016
  5. Rimax

Rimax New Member

Buna ziua!

Sunt ceva pasionat mai vechi de seismologie si evenimente vrancene dar nu am intrat niciodata pe forum, voi de unde aveti toate acele avertizari? Eu caut de innebunesc si nu gasesc, doar un plugin stupid de Chrome care evident nu il pot folosi cand e laptopul oprit si aplicatie de toata jena pe mobil, care nici macar nu o vad ca ruleaza in background...

De unde le-ati gasit? :)

6. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

7. Mary Marya

Mary Marya New Member

Și în Bârlad s-a simțit destul de tare! Prima undă n-am simțit-o! Cea de-a doua a fost mai puternică! Ziceai că nu se mai termină! În 2013 nu s-a simțit atât de tare iar pe cel din 2014 am avut norocul să nu îl simt deloc!

8. mihaelamaria

mihaelamaria New Member

Buna ziua,
    Eu locuiesc intr-un bloc de 14 etaje, la etajul 12, in Bucuresti , pe Sos Iancului. Cutremurul m-a sculat din somn.
    Stau din 1979 aici, asa ca am prins toate cutremurele care s-au produs de atunci (mai ales noaptea).
    Pe acesta l-am simtit doar eu, sotul si baiatul meu nu l-au simtit, dormeau. Eu nu sunt sigura daca l-am simtit de la inceput dar, mie nu mi s-a parut nici foarte puternic si nici neobisnuit de lung. Ciudat mi se pare ca pare sa se fi simtit mai puternec de catre cei ce ce locuiesc in case sau la etaje inferioare, cel putin in Bucuresti.
    Am fost si eu ani buni ingrozita de cutremure dupa ce l-am trait tot aici pe cel din 1986, desi, in afara de o zgaltaiala oribila nici atunci nu am avut nici o paguba in casa.
    Site-ul vostru m-a ajutat si ma ajuta mult sa-mi tin firea. Eu l-am simtit mult mai slab decat pe cele din 1990 si 2004.

Bubu și GeoX apreciază asta.
  9. Alex

Alex Active Member Staff Member Administrator

Referitor la avertizari vezi ca am deschis un topic nou aici: http://www.ultimaora.xyz/threads/alerte-cu-cateva-secunde-inainte-de-seism.2664

In weekend o sa pun informatii despre cum se seteaza aplicatiile care transmit alerta si cum functioneaza acestea.

Zoltan apreciază asta.
  10. DjLeco

DjLeco Member

Multumim!

Distribuie pagina asta