1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://forumvechi.cutremur.net.
    Înlătură notificare

Cutremur 24.09.2016

Discuție în 'Marturii si experiente personale' creată de anda, 24 Sep 2016.

1. Arhi Tect

Arhi Tect Member

Da, a durat mai mult, dar nu a avut intensitatea acestora si nici acel soc initial puternic cu componenta verticala mare; a crescut lent amplitudinea, din acest punct de vedere fiind o noutate.

2. Bubu

Bubu New Member

Acum ne așteptăm să miște la 130-140 km...???

3. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Ca toate cutremurele vrancene cu ML 5,5+, si acesta m-a prins acasa, in blocul meu P+4 din cartierul Berceni, etaj II. Ma culcasem de aproape o ora, cand am fost trezit mai intai de un zgomot difuz, nu prea tare, si am sesizat miscarile patului, nu prea intense, dar lungi. Adica am simtit miscarea timp de cel putin 20 de secunde. Fata de celelalte cutremure moderate pe care le-am simtit dupa 1990 (1999, 2000,2001, 2004, 2005, 2009, 2013, 2014), acesta a fost cel mai lung...cel putin asta a fost reactia cladirii in care stau. De fapt, durata perceptibila a fost comparabila cu cea din 2004. Ma si miram ca nu se mai oprea. :D

Bubu și Arhi Tect apreciază asta.
  4. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Exact, asta m-a frapat si pe mine, cresterea lenta a amplitudinii miscarii, desi nu foarte mult, dar oricum s-a amplificat lent.

Bubu apreciază asta.
  5. Arhi Tect

Arhi Tect Member

A fost ca o suita de cutremure mai mici in cascada, declansate unul de celalalt.

6. Bubu

Bubu New Member

Poate să fie precursor...???

7. bygy007

bygy007 New Member

In locatia unde am fost (bucuresti aproape de cora pantelimon) nu s-a simtit aproape deloc (la munca la 5m de sol intr-o hala cu stilpi grosi de 40/40cm la distate de 10m modelul pe care se sprijina podurile rulnte , deci foarte rigizi), doar 2 socuri scurte de maxim 1s

8. DjLeco

DjLeco New Member

Cartier Drumul Taberei, Bloc tip OD, etaj 8 din 9. Eram in pat, ma uitam la un film, a inceput brusc destul de tare cu miscari est-vest, parca de 2 ori si apoi miscari circulare. Totul cam pina in 10 secunde, totul fara "intro".

9. Godfroid

Godfroid New Member

Eu stiu ca aria de raspandire a efectelor e invers proportionala cu adancimea. Cu cat e mai aproape de crusta cu atat efectele se resimt pe o suprafata mai mica (dar cu o intensitate mare) - vezi ultimul cutremur din Italia. Adancimea cutremurelor vrancene produce efecte pe arie larga: Moscova, Istanbul...
    La etajul 3 in cartierul Tei din Bucuresti nu ne-a trezit din somn (2 adulti si 1 copil de 1 an). In schimb, la etajul 6 acelasi cartier, bloc identic, s-a resimtit tare, dar fara pagube materiale.

10. timelessangel

timelessangel New Member

Constanta, etaj 4/4, bloc din placi de beton.
    M-a trezit a doua alarma de pe Twitter, am numarat cam 20 si ceva de secunde...poate 30 ca imi era somn, pana am simtit cutremurul. A fost o vibratie subtila, apoi o zguduitura mai puternica, la care am auzit mobila, geamul si aerul conditionat si apoi o alta vibratie care scadea treptat in intensitate si care a mai durat cam 20 de secunde. Nici o paguba, cainele nici macar nu s-a sinchisit sa ridice capul.
    Ma bucur ca alerta isi face reaba in timp util. Daca nu mi-ar fi fost lene sa ma dau jos din pat, as fi putut sa scot sigurante si sa opresc apa si apoi sa ma asez intr-un loc mai sigur.

Pe de alta parte, pentru magnitudinea cutremurului si zona in care stau, mi s-a parut ca s-a simtit un pic cam prea bine si cred ca daca ar fi un seism de 7, ar incepe sa cada din mobila neasigurata, ceea ce nu prea imi convine.

Distribuie pagina asta