1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://forumvechi.cutremur.net.
    Înlătură notificare

Comentarii privind cutremurele zilnice din Romania

Discuție în 'Buletine seismice, ultimele cutremure din Romania' creată de GeoX, 9 Iun 2016.

1. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Dupa cum spuneam, singura deosebire majora fata de 1990 e ca nu misca Vrancea (semnificativ). :p In rest, aceeasi zvonistica penibila, aceleasi sperietori de pacalit lumea. Nimic nou, imi vine sa imi iau campii, cu sau fara cutremure.

veo apreciază asta.
  2. GeoX

14.12.2016 10:23:31 UTC 45,62N 26,70E 159 km ML=2,6

Astazi avem un cutremur mic, dar foarte adanc, in zona VINTILEASCA, deci pe partea central-Estica a Vrancei. Asta ne aduce aminte ca la VINTILEASCA avem o mica/ingusta grupare de cutremure mai adanci, deci nu e neobisnuit sa apara si seisme foarte adanci langa VINTILEASCA.

3. timelessangel

timelessangel New Member

Pai Vrancea misca sperand ca scutura oamenii si voteaza ce trebuie...de data asta cred ca si ea si-a pierdut speranta.

4. GeoX

Asa zic si eu. Pana si Vrancea, saraca, nu mai spera la nimic bun.

5. genuine2009

genuine2009 New Member

Salutare nautiune, am zis eu in niste comentarii pe aici cu ceva timp in urma, ca in tara asta nici macar Vrancea nu mai misca!...:D

GeoX apreciază asta.
  6. GeoX

Deci dupa cutremurul produs aseara la Erzincan, a venit si reactia fireasca a Vrancei. Am zis mereu ca decrosarile din regiunea Erzincan sunt relevante pentru Vrancea. Totusi, reactia Vrancei este intotdeauna pe masura miscarilor de la Erzincan, deci niciodata cutremurul din Vrancea nu este cu mult mai mare decat cel de la Erzincan, de obicei este mai mic sau, eventual, comparabil cu cel de la Erzincan.

real32 și Bubu apreciază asta.
  7. GeoX

Ei da, avem un mic cutremur in judetul Teleorman. Se cutremura si Teleormanul, va dati seama, la asa grozavii. Vorba aia, cat ii rabda pamantul pe unii...:mad::mad::mad::eek::eek::eek::oops:

veo apreciază asta.
  8. GeoX

Sa comparam putin cele doua cutremure moderate din acest an:

23.09.2016 23:11:20 UTC 45,71N 26,62E 92 km 5,3/5,7
    27.12.2016 23:20:55 UTC 45,71N 26,60E 99 km 5,3/5,6

Spre deosebire de alte perechi de cutremure, la care notam anumite variabilitati ale focarelor si epicentrelor, deci variatii intra- si inter-cluster, de data asta s-a rupt aproape in acelasi loc acum, ca si la 24 septembrie. Cred ca acesta este cel mai interesant aspect al celor doua cutremure. E ceva mai rara situatia in care doua cutremure moderate sa se produca in acelasi loc, deci sa aiba practic acelasi epicentru, cu o foarte mica diferenta de adancime.
    In rest, e vorba de un dublet seismic vrancean, era de asteptat sa apara si cutremurul-pereche; nu intotdeauna acesta vine imediat dupa socul primar, uneori mai trec cateva saptamani sau chiar cateva luni pana cand se produce si perechea. Sa notam activitatea mai ridicata din Oceanul Indian din ultimele saptamani, corelatia functionand si in cazul seismului din 24 septembrie.

Arhi Tect, Bubu, DjLeco și încă o persoană apreciază asta.
  9. GeoX

Inca ceva: mecanismul de focar al cutremurului de azi-noapte a fost practic identic cu cel al seismului din 24 septembrie:

Magnitude Mw 5.6
    Region ROMANIA
    Date time 2016-12-27 23:20:55.8 UTC
    Location 45.71 N ; 26.61 E
    Depth 98 km
    Distances 147 km N of Bucharest, Romania / pop: 1,878,000 / local time: 01:20:55.8 2016-12-28
    45 km W of Focşani, Romania / pop: 106,000 / local time: 01:20:55.8 2016-12-28
    8 km W of Nereju, Romania / pop: 4,300 / local time: 01:20:55.8 2016-12-28

Magnitude Mw 5.7
    Region ROMANIA
    Date time 2016-09-23 23:11:20.2 UTC
    Location 45.71 N ; 26.62 E
    Depth 92 km
    Distances 148 km N of Bucharest, Romania / pop: 1,878,000 / local time: 02:11:20.2 2016-09-24
    44 km W of Focşani, Romania / pop: 106,000 / local time: 02:11:20.2 2016-09-24
    8 km W of Nereju, Romania / pop: 4,300 / local time: 02:11:20.2 2016-09-24

Remarcati, va rog, cvasi-similaritatea mecanismelor de focar ale celor doua cutremure moderate.

real32 și Bubu apreciază asta.
  10. danezia

danezia Member

Am mai rumegat un pic situatia.
    In mod normal Vrancea da un M6 cam la 10 ani.

similitudinea mecanismelor de focar si apropierea zonei hipocentrale ma face sa cred ca discutam de un M6 esuat, ruperea din septembrie s-a poticnit intr-un punct de rezistenta ce a cedat de abia azi-noapte.

Daca discutam doar de clasicul M6 decadal ce din cutremur multisoc a deveni un ciudatel dublet, atunci evenimentele din acesta toamna nu au nici o implicatie majora pe termen lung.

DjLeco apreciază asta.

Distribuie pagina asta