1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://forumvechi.cutremur.net.
    Înlătură notificare

Comentarii privind cutremurele zilnice din Romania

Discuție în 'Buletine seismice, ultimele cutremure din Romania' creată de GeoX, 9 Iun 2016.

1. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Se mentine o activitate microseismica usor crescuta in Fagaras-Campulung, cu deosebire pe Valea Oltului, cu o tendinta de concentrare in zona CAINENI-BREZOI (judetul Valcea). Sa vedem daca pana la urma misca un pic Vrancea. Cred in continuare ca este posibil un cutremur cu magnitudinea in jur de 4,0 sau putin mai mare, cu probabilitate mai mare pe partea vestica, centru-vest sau in Sud-Vest (Muntii Buzaului).

real32 apreciază asta.
  2. GeoX

E interesant de vazut daca mai apare si o crestere usoara de magnitudine in Fagaras-Campulung. Oricum, eu cred ca scartaielile din Fagaras-Campulung sunt generate/induse de tensiuni de pe partea vestica a Vrancei, asa cum se intampla mereu. Un eventual cutremur nu ar trebui sa aiba o magnitudine mai mare de 4-5 grade, hai sa zicem ca am putea admite si un cutremur cu ML > 4,5 grade, nu se poate exclude o miscare totusi perceptibila. Dar, repet, fara probleme!

real32 apreciază asta.
  3. GeoX

Iar microseism in zona Moldova de Sud-Galati, langa PECHEA, dupa microseismele din Fagaras-Campulung (Arges, Valcea, Brasov). Deci admit ca exista o probabilitate mare de a se produce, in urmatoarea perioada (cateva zile-una-doua saptamani maxim) un cutremur cu magnitudinea mai mare sau egala cu 4,0, poate chiar peste 4,5-4,7. Ramane de vazut locatia epicentrului si adancimea focarului. Ma bazez pe:
    -activitatile crustale din ultimele zile (Fagaras-Campulung, Muntenia-Braila, Moldova de Sud-Galati);
    -activitatea semnificativa din Oceanul Indian si Asia continentala (China, Sumatra, fractura Owen si diferite segmente ale Dorsalei Oceanului Indian).

Ultima editare: 8 Dec 2016
    Thea, real32 și Bubu apreciază asta.
  4. GeoX

Ai vazut, eme, ca Vrancea nu e influentata de cutremurele din Italia ? Situatia din 2009 a fost o conjunctura aparte, s-au manifestat la nivel regional tensiuni venite dinspre Oceanul Indian si Asia, iar Vrancea a reactionat in contextul respectiv, dar nu a fost influentata de cutremurul din Italia. Nici nu avea cum.

emerem și real32 apreciază asta.
  5. GeoX

Eu imi mentin parerea: pana cand nu se produc cel putin doua-trei cutremure cu mecanism de decrosare in Estul/Centrul Turciei si/sau Nordul/Nord-Vestul Iranului, cu magnitudini de cel putin 6,0, probabilitatea unui cutremur cu magnitudinea de 6,0+ in Vrancea va ramane mininima, tinzand spre zero. Putem avea doar cutremure cu magnitudini de 5,0-5,5 grade, din cand in cand si cate un cutremur de 5,5-5,7 grade. Chiar si cutremurul de 6,0 din 27 octombrie 2004 a fost precedat de doua seisme in Estul Turciei in 2003 (unul langa ERZINCAN, zona PULUMUR, si unul la BINGOL, langa zona de tripla jonctiune). Macar din aceasta perspectiva sa fim un pic mai optimisti, ca in rest...e jale, e groasa treaba, rau de tot. Grrr...:eek::oops::(

real32, Thea și Bubu apreciază asta.
  6. genuine2009

genuine2009 New Member

Salut Geo, cand te referi ca e groasa rau, te referi la si despre alegeri?....

7. Mojo

Mojo New Member

Se refera "doar" la alegeri, in Vrancea este liniste si pace pana va misca in est bine: Turcia, Iran.

8. genuine2009

genuine2009 New Member

cand doamne iarta ma scapam de psd ul asta nonorocit?...si de votantii care il sustin?....naspa, aiurea, cam nasol!

GeoX apreciază asta.
  9. Mojo

Mojo New Member

cand majoritatea va fi educata si va fi capabila sa decida pentru sine, pana atunci....

GeoX și Thea apreciază asta.
  10. genuine2009

genuine2009 New Member

nu vreau sa jignesc pe nimeni ...dar unii oameni sunt chiar cretini, cum poti sa votezi cu psd...inseamna ca ori esti...ori iti place sa...sper sa nu ma aleg cu BAN,...dar nu ma pot abtine....

GeoX apreciază asta.

Distribuie pagina asta