1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://server2324.life/.
    Înlătură notificare

Ce parere aveti despre noul nostru forum?

Discuție în 'Suport tehnic' creată de Alex, 10 Iun 2016.

?

Cum vi se pare noul forum?

1. Arata si functioneaza mult mai bine decat vechiul forum cutremur.net

2. Arata si functioneaza mai bine decat vechiul forum cutremur.net

3. Arata si functioneaza la fel ca si vechiul forum cutremur.net

4. Arata si functioneaza mai prost decat vechiul forum cutremur.net

5. Arata si functioneaza mult mai prost decat vechiul forum cutremur.net

Rezultatele pot fi văzute doar după ce votezi.
  1. Alex

Alex Active Member Staff Member Administrator

Va rog votati!

2. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Am votat. ;)

3. Old DG

Old DG Member

Am votat!

4. DjLeco

DjLeco Member

Mie imi place, desi sint obisnuit cu vechea interfata, ma voi obisnui si cu noua! LA MAI MARE!

GeoX apreciază asta.
  5. ursamajor

ursamajor New Member

Mamă, da' ce vă mai mutați! Vă urmărește cineva? :D

GeoX apreciază asta.
  6. steph

steph New Member

Votat :D. Initial mi-a fost greu sa ma obisnuiesc si am tras printre dinti ...ce mai e si cu ultima ora, ce ati patit, ce ati facut? Dar cred ca ultimele activitati seismice au avut un rol pozitiv ca, navigand mai des, m am obisnuit si i am vazut frumusetea si functionalitatea.

GeoX apreciază asta.
  7. Alex

Din pacate echipa care dezvolta software-ul pentru forumul vechi (soft gratuit - mybb) nu a mai fost interesata de proiect si astfel mybb a inceput sa aiba din ce in ce mai putine update-uri, erau bug-uri care nu au fost reparate si poate cel mai rau lucru - nu avea interfata speciala pentru mobil (decat prin niste plug-in-uri foarte vechi care functionau prost si nu aveau toate functiile forumului implementate).

Interfata de mobil a devenit foarte importanta in ultimii 2 ani. De la 16% trafic de pe mobil in 2013 am ajuns la 62% trafic de pe mobil in prezent. Nu mi-a venit sa cred insa o astfel de pondere a facut sa fie necesara gasirea unei solutii.

Asa ca am avut de ales daca sa ramanem pe platforma veche (mybb) sau sa adoptam una noua. Dintre cele 3 platforme majore, comerciale (adica la care platim licenta) existente la ora actuala, adica vBullentin, InvisionBoard si Xenforo am ales sa mergem pe Xenforo deoarece este cea mai bine cotata si are cea mai buna echipa de programatori. Aproape 40% din forumurile de pe internet folosesc Xenforo (la egalitate cu vBulletin si comparand cu InvisionBoard care are doar 17% din forumuri).

Problema a fost ca ultima versiune de la myBB nu permite transferul discutiilor in alte forumuri. Am incercat niste scripturi de export / import dar nici unul nu functiona cum trebuie: apareau erori, nu se copiau pozele si asa mai departe.

Drept pentru care am decis sa facem forumul vechi ca o arhiva read-only si sa continuam discutia aici. Din pacate orice varianta am fi ales ar fi trebuit sa facem compromisuri asa ca am ales varianta cu cele mai mici compromisuri si cel mai mare castig din punctul de vedere al utilizatorului.

Incercam sa mutam o parte din informatiile din arhiva in forumul nou. Marturiile din 77 si 86 au fost copiate de mine, Geox a copiat si el o parte din informatii si vom continua sa facem acest lucru atat cat ne permite timpul liber.

GeoX apreciază asta.
  8. Alex

Ca o nota, ultimul update pentru mybb 1.8 pe care il rulam pe forumul vechi a fost facut la inceputul anului iar la versiunea 2.0 pe care toti o asteptam (care urma sa aduca repararea unor bug-uri dar nici asta nu avea interfata de mobil) nu a mai lucrat nimeni in 2016. Deci proiectul mybb ori a fost abandonat ori e in conservare. Asta se intampla de obicei cu proiectele gratuite, de-asta am preferat sa ne mutam pe o platforma pentru care platim.

GeoX apreciază asta.
  9. genuine2009

genuine2009 Member

Lipseste Chat-ul online...ca sa fie complet...si perfect...parerea mea;)...in rest OK, Ok, OK!

GeoX apreciază asta.
  10. GeoX

GeoX Well-Known Member Staff Member Administrator

Distribuie pagina asta