1. Iti multumim ca ne vizitezi! Te rugam sa te inregistrezi sau sa te autentifici pentru a participa la discutii si pentru a putea accesa forumurile disponibile doar utilizatorilor inregistrati.
    Înlătură notificare
  2. Acesta este noul forum Cutremur.net! Pentru a putea participa la discutii dar si pentru a accesa continutul rezervat membrilor va trebui sa va inregistrati din nou. Vechiul forum a fost arhivat si poate fi accesat in continuare la http://server2324.life/.
    Înlătură notificare

Bloc Baneasa

Discuție în 'Constructiile si cutremurele' creată de Otilia, 31 Mar 2017.

1. Otilia

Otilia New Member

Buna, din nou,

Cu respect va rog sa ma ajutati sa inteleg daca refuzul Primariei priv. reabilitarea in cazul unui bloc care are pana acum 3 variante de expertize efectuate in vederea reabilitarii termice, este normal. Va rog sa-mi spuneti daca incadrarile in clasele de risc seismic sunt corecte, cu evaluare de nivel 1, astfel :

Var. 1 din 2013: R1 = 65 (gr. III), R2 = 80 (gr. lll) si R3 = 41 (gr ll), incadrare finala gr ll (lipsa carte tehnica)

Var. 2 din 2013 rev. in 2017 : R1 = 65 (gr. III), R2 = 80 (gr. lll) si R3 = 68 (gr lll), incadrare finala gr lll (am gasit cartea tehnica in 2017, in ea figureaza elem. noi ale structurii de rezistenta fata de Var 1 - stalpisori de beton armat, asta a dus la revizurea expertizei initiale din 2013)

Var. 3 din 2017 : R1 = 59 (gr. II), R2 = 80 (gr. lll) si R3 = 68 (gr lll), incadrare finala gr ll (nu exista nicio noutate, ci numai presupunerea ca anumite probleme existente la una dintre cele 3 scari - cea examinata - exista si la celelalte 2 sc ale imobilului - neexaminate sau f sumar examinate - chiar daca nu in aceeasi masura).

Va mai rog frumos sa-mi spuneti in ce an a aparut prevederea legala cf. careia blocurile cu RS ll nu mai pot fi reabilitate ?

Cu multumiri ! :)

2. Otilia

Otilia New Member

Credeam ca am gasit baza legala, dar nu am vazut scris clar ca sunt exceptate cladirile cu clasa de risc seismic ll, ci numai cele cu risc seismic l.
    Deci, intrrebarea ramane : unde scrie, oameni buni, ca la RS ll nu se mai reabiliteaza ?

Ultima editare: 23 Noi 2017
  3. Otilia

Otilia New Member

NU ma poate ajuta nimeni, va rog ?

Distribuie pagina asta